• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diyette Motivasyon Nasıl Sağlanır?
#1
Yıllardır fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışıyorsunuz, zaman zaman spora başlıyor, kimi zaman birkaç kilo veriyor, tam sonuca ulaştım derken kendinizi yine en başta mı buluyorsunuz?
Diyet yapmak ya da kilo vermek için her şey hazır olmasına rağmen neden sonuca ulaşamadığınızı hiç düşündünüz mü? Eksik olan sizce ne olabilir?
Motivasyon!
Evet doğru cevap motivasyon… Şimdi ‘Ben diyete başlarken, tam motivasyonla başlıyorum’dediğinizi de duyar gibiyim. Haklısınız, ilk haftalarda hatta vermeniz gereken kilo çoksa ilk aylarda, başarmak için motivasyon hep yüksek olur. Ama önemli olan motivasyonun devamlılığını sağlamak ve bunu kalıcı hale getirmek.
Bunun içinde kendi içinizde en derinde yatan motivasyonunuzu keşfetmek çok önemli. Eğer kırmızı elbiseye girmek için diyet yapıyorsanız, o kırmızı elbiseyle kendinizi gördüğünüz an yani hedefinize ulaştığınız an sizi motive eden büyük sebep ortadan kalmış olacaktır. Kırmızı elbiseye girmek, mezuniyet balosunda daha zayıf olmak, tatilde daha güzel görünmek geçici hedeflerdir. Kendi gerçek hedefinizi bulun. Bunun içinde kendinize derine inen sorular sorun ‘Neden o kırmızı elbiseyi giymek istiyorsunuz?’‘Tatilde güzel görünmek sizin için neden önemli?’…
Gerçek hedefinizi bulduktan ve motivasyonunuzu keşfettikten sonra varacağınız noktaya yaklaşmak daha kolay ve stressiz olacaktır.
Amacınız bir hedefe ulaşmak için geçici süre bir listeye bağlı kalmak olursa motivasyonunuz ne kadar yüksek olursa olsun bir gün bitecektir. İradeniz ne kadar güçlü olursa olsun bir gün yenilecektir, çünkü irade de bir kas gibidir, onu çok sık kullanırsanız yorulur.  Burada yapılması gereken küçük adımlarla alışkanlıkları değiştirmektir. Alışkanlık yoksa irade ve motivasyona bağımlı olursunuz bu da sizi yorar ve uzun sürmez.
Alışkanlıkları değiştirmenin kolay olmadığını çok iyi biliyorum. Ama bir konuda kesin ve sonsuz bir başarı istiyorsanız bunu alışkanlıklarınızı değiştirmeden yapamazsınız. Çünkü; alışkanlıklar otomatik hale gelmediği sürece vazgeçiliyor. Journal of Personality’de yayınlanmış bir çalışmaya göre verdiğimiz kararların %45’inden fazlası gerçek kararlar değil, alışkanlıklarla veriliyor. Alışkanlık gelişme süresi ise her bireyde farklıdır. Çalışmalar bu sürenin 18-254 gün arasında sürebileceğini söylüyor, ortalaması da 66 gün. 
Diyette başarısızlık yoktur. 
Her zaman söylediğim gibi diyette başarısız yoktur, sadece vazgeçen vardır. Hedefinize giden yolda ufak tefek prüzler de çıkabilir ama vazgeçmediğiniz sürece başarı sizinle gelecektir. Kendinize mazeretler üretmeyin çünkü, mazeretler vazgeçmeyi besler ve vazgeçmek en büyük başarısızlıktır. Değişime odaklanın ve en büyük hediyenin hayatınızdaki bu olumlu değişimler olduğunu unutmayın
  Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi