• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Göğüs Sağlığı
#1
Meme sağlığında doğru sütyenin önemine değinen Prof. Dr. Sıdıka Kurul: "Türk kadını doğru sütyen kullanmayı bilmiyor. Çoğunluk kup ölçüsünden habersiz. Yanlış seçim, memenin hırpalanmasına ve kötü görünüme neden oluyor.

Meme bakımında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri; doğru sütyen seçimidir. Medical Park Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Sıdıka Kurul; meme estetiği ve sütyen seçimiyle ilgili soruları yanıtladı:Türk kadınının meme bakımında yaptığı hatalar sizce neler?

Biz vücudumuza özen göstermediğimiz gibi; memelerimize de bakmıyoruz. İnsan spor yaparak ve iyi beslenerek vücuduna bakar. Bunları yapmayan, memelerine de iyi bakmamış olur.

Meme bakımında nelere dikkat etmek gerekir?


Her şeyden önce doğru sutyen kullanılmalıdır. Bu, göğüslerin sarkmasını önemli ölçüde engeller. Doğru bir sutyen giyilmesi, egzersiz yapılması, göğüs kafesi kaslarının güçlendirilmesi ve nemlendirici kullanılması da meme bakımında önemlidir.


Türk kadını doğru sutyen kullanıyor mu?

Hayır, kullanmıyor. Hastalarla ilgili gözlemlerim; henüz sutyenin ayakkabı gibi algılanmadığı yönünde... Nasıl değişik kalıp ve numaralar denendikten sonra ayakkabı alınıyorsa, bu kriterler sutyen seçiminde de geçerli olmalı.


Doğru sütyen nasıl olmalıdır?


Sutyenin; memeleri gövdede taşıması gerekiyor. Bütün ağırlık omuzlara verilirse; omuzlarda ağrı olur. Sutyenin bedeni iyice sarması gerekiyor ki; meme ağırlığını gövde taşısın. Sutyen alırken öne doğru eğilip memelerin sutyen içine girip girmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Askısız sutyenlerde ise, memeleri taşıyan göğüs duvarıdır.Sutyenin ölçüsü nasıl belirlenmeli?


Her şeyden önce kup'lu sutyen kullanmayı öğrenmeliyiz. Göğüs kafesinin çevresi 75 santimetre olan her kadın, 75 beden sutyen giyer. Ancak, göğüs kafesi çevresi 75 santimetre olan kadınların meme büyüklükleri, birbirinden farklıdır. Bu fark kup olarak ifade ediliyor. Sutyen alırken iki ölçüye bakacaksınız; beden ve kup ölçüsü. Beden ölçüsü göğüs kafesi çevresiyle; kup ölçüsü ise meme büyüklüğüyle ilgilidir. Kendiniz bu ölçüleri tespit edebildiğiniz gibi, iç çamaşırı satılan mağazalarda da size yardımcı olurlar.
Her modelde kup (Cup) ölçüsü aynı mıdır?

Hayır, markaya ve modele göre değişebilir. Sutyeni deneyerek almak şarttır. 
anlış sütyenin Zararları ne Olur?

Yanlış sutyen her şeyden önce kadını güzel göstermez. Büyük memelerde ise yanlış sutyen kullanımına bağlı omuz ve sırt ağrısı ortaya çıkar.


Gece uyurken sütyen kullanılmalı mı?


Fibrokistik olan kadınlara ve memesinden yeni ameliyat olanlara gece yatarken sutyen kullanmalarını tavsiye ediyorum. Memeleri çok hassas olan ve âdet dönemlerinde yaşanan ödem nedeniyle memesi şişen kadınlar da takmalıdır. Böylelikle ağrıları azalacaktır.


Emzirirken Dört Saatte bir Memeleri Boşaltın 

Hamilelik esnasında kadın çok kilo alıyor; 75 B olan memeler büyüyerek 80 D olabiliyor. Buna engel olmak mümkün değil. Ancak hamilelik sonrası hoşa gitmeyen değişikliklerin az iz bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Hamilelik sırasında da fiziksel aktivitelere devam etmek ve mutlaka vücudun her tarafına nemlendirici sürmek gerekir. Bitkisel yağlar da kullanılabilir.

Hamilelik sonrasında; emzirirken yapılan hatalardan dolayı da memelerde sarkmalar olabiliyor. Üçdört saatte bir memeleri boşaltmak önemlidir. Çünkü süt memelerde dolgunluk, gerginlik ve ağırlık yaratır. Sütü boşaltarak ya da bebeği emzirerek sütün yarattığı fazla ağırlık ortadan kaldırılabilir.

Emzirme sutyenlerinin çok fazla kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Çünkü memeleri kavramazlar.
Emziren annelere geceleri sutyen kullanmalarını tavsiye ediyorum.


En Doğru Sütyeni Nasıl Seçebiliriz?


1. ADIM: 


Önce beden ölçünüzü bulun. Bunun için mezura ile göğüs çevrenizin ölçüsünü alın. Mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine dolamanız gerekiyor. Örneğin; çevre ölçünüz 76 ise kullanmanız gereken sutyen; bir üst beden, yani 80 beden olmalıdır.


2. ADIM: 


Sutyen kup ölçüsünü bulmanız için meme başının hizasından ölçüm yapmalısınız. Sonuç, ilk yaptığınız beden ölçümünün üzerinde olacaktır. İki uzunluk arasındaki fark ise kup ölçüsünü verir. Mesela beden ölçünüz 80 cm., meme üstünden yaptığınız ölçüm 94 ise, aradaki 14 sayı farkı; sutyen ölçünüzün 80 C olduğunu gösterir.BEDEN ÖLÇÜLERİ


70 cm. ve altı: 70 beden
71-75 cm.: 75 beden
76-80 cm.: 80 beden
81-85 cm.: 85 beden
86-90 cm.: 90 beden
91-95 cm.: 95 beden
96-100 cm.: 100 beden


KUP ÖLÇÜSÜ:


Fark 6.5 cm.'den küçükse: A

6.5-13 cm.: B
14-19.5 cm.: C
19.5-26 cm.: D
26 cm'den büyük ise: DD

Memeler için özellikle önerdiğiniz sporlar var mıdır?


Kollarınızı göğüs hizasında tutup avuçlarınızı birbirine kenetleyip çekebilirsiniz. Ellerinizi arkada birleştirme hareketi de yapabilirsiniz. Yüzme zaten vücudun her bölgesi için harika bir spor. Ağırlık kaldırmak, pektoral kasları çalıştırıyor ama kas yapabilir. Onun ölçüsünü iyi ayarlamak g
erekiyor.
  Cevapla
#2
kesinlikle yazı çok faydalı herkes bakmalı. bunlar göğüs sağlımız için bilinmesi gereken şeyler.
  Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi