• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Her Zaman Havalı Olacak 6 Retro Sneaker Modeli
#1
Geçmiş güzel günlere bakıp şimdiden ve gelecek zamandan endişelenmek çoğu zaman iyi hissettirmez. Ancak söz konusu moda olduğunda, geçmişin bizi ne denli parlak bir geleceğe taşıdığına tanıklık ederiz. Özellikle de sneaker özelinde. Zira en iyi sneaker’lar klasik silüetleri, spor kökenleri ve on yıllar geçse de değişmeyen çizgileri ile eski sneaker’lardır.

Kanvas Spor AyakkabıSpor ayakkabı, gerçekten spor yapmak için üretilirdi. Bu fikir şu an için biraz tuhaf gelse de, işin aslı bu. Örneğin; 1919 senesinde Chuck Taylor ilk kolej basketbol maçına bir çift yüksek bilekli Converse ile çıktı ve 1922 senesinde şirket tarafından satış temsilcisi olarak işe alınmasının yanında ikonik kanvas ayakkabılara da ismini verdi.

İkonik modelini 20. yüzyılın ilk yarısında üreten tek marka Converse de değil. İtalyan Superga’nın 2750modeli 1925’te, Pro-Keds basketbol ayakkabısı da 1949’da üretildi.

Minimal Tenis Ayakkabısı

Adidas’ın tüm zamanların en çok satan modeli de tenis kortlarından çıkma. 1965 senesinde, şu an Stan Smith olarak bilinen model adını ilk olarak Fransız Robert Haillet’ten alıyordu. Haillet’in emekliliğinden sonra ismi yenilenen modelin değişmeyenleri ise klasik üç çizgili logosu, havalı astarı ve kontrast yeşili.

Tamamen beyaz giyim kodunun geçerli olduğu tenisin moda dünyasına kazandırdığı minimal ayakkabılar halen Andy Murray gibi büyük spor insanları ile Pharrell Williams gibi isimlerce tercih ediliyor.

Retro Koşucu

Eşofman takımları ve diğer spor kıyafetleri modada bu denli etkin bir rol oynarken koşu ayakkabılarının da arzu listesinde olması kaçınılmazdı. Zira Nike Cortez’den bahsetmeden koşu ayakkabıları hakkında konuşmuş sayılmayız. Olimpik koşu eğitmeni Bill Bowerman’ın devrim niteliğindeki tasarım önerileri sayesinde tasarlanan, ilk modern koşu ayakkabısından bahsediyoruz.

İsmini 1976 tarihli Runner World’deki bir numaralı koşu eğitmeninden alan New Balance M320 de koşuya çıkmayacak olsanız dahi sahip olmak isteyeceğiniz ayakkabı modellerinden biri kuşkusuz.

Futbol Antrenmanı Ayakkabısı

Spor giyim patlaması yaşandığından beri futbolla anılan modeller de popülerlik kazandı. Bu ligin kazananı ise şüphesiz HamburgSamba ve Gazelle modelleri ile adidas oldu. T-şeklindeki burunları ve geleneksel süet tasarımları ile 80’lerde ve 90’larda özellikle İngiliz futbol tutkunları için birer vazgeçilmezlerdi.

90’ların sokak stili sahnesinin bir diğer şampiyonu olaraksa Reebok Classic’i anmadan geçmemeliyiz.

Kaykay Ayakkabısı

Siz onlarla kaykayınızı 360 derece döndürmeye çalışmadan çok zaman önce Vans, işçi ayakkabısıydı. Kaliforniya’daki Vans mağazası 1966 senesinde bir sabah kapılarını açtığında 12 kişi -şu an Authenticolarak bilinen- #44 Deck modelini sipariş verdi ve ayakkabıları o akşam üzeri teslim aldı. Zira Disneyland, parktaki tek raylı hatta görev yapan çalışanlarının ayaklarının kaymasının önüne geçmek istiyordu.


[url=https://www.oggusto.com/blog/detay/1211/yunanistan-da-yelkenli-ile-gidebileceginiz-adalar.html][/url]Kaymayan tabanı ile dünyanın en çok sevilen kaykay markası olan Vans’ın yanı sıra bu segmentin en iyileri arasında Converse One Star modelini sayabiliriz.

Basketbol Yüksek Bileklileri

Hip stil avcıları için en iyi basketbol ayakkabısı, saha içinde veya dışında giyilmemiş olandır. Onlar tıpkı birer okul portresi gibi ayakkabılarını -neredeyse- çerçeveletip duvara asmak isterler. Oysa ki en iyi basketbol ayakkabısı, çok iyi basketbol performansı sergilenmesi amacı ile tasarlanmıştır: Nike Air Jordan

1984’te ilk olarak Michael Jordan için tasarlanan model, seneler içinde yeni versiyonlarla piyasaya çıkarılmış olsa da klasikliğinden asla ödün vermedi.

  Cevapla
#2
bu tarz giyimleri çok seviyorum ve bence erkeklere çok yakışıyor.
  Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi