Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 163
» Son Üye: Raghujo
» Toplam Konular: 2,911
» Toplam Yorumlar: 3,352

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 74 kullanıcı aktif
» 1 Kayıtlı
» 71 Ziyaretçi
Google, Yandex, osman75

Son Aktiviteler
Tesettür Giyim
Forum: Kadın Modası
Son Yorum: deniz
7 saat önce
» Yorumlar: 0
» Okunma: 6
Yazın tadını çıkarırken g...
Forum: Sağlıklı Beslenme
Son Yorum: melekcan
Dün, 22:40
» Yorumlar: 0
» Okunma: 5
Dünya’da ve ülkemizde bir...
Forum: Sağlıklı Beslenme
Son Yorum: melekcan
Dün, 22:38
» Yorumlar: 0
» Okunma: 1
Adana Teknik Oto Eksperti...
Forum: Kadın Modası
Son Yorum: osman75
Dün, 20:15
» Yorumlar: 0
» Okunma: 8
Avrasya Kurumsal Catering
Forum: Kadın Modası
Son Yorum: osman75
Dün, 17:10
» Yorumlar: 0
» Okunma: 7
İnstagram takipçi satın a...
Forum: Kadın Modası
Son Yorum: osman75
Dün, 14:57
» Yorumlar: 0
» Okunma: 10
Excel Depo
Forum: Kadın Modası
Son Yorum: deniz
Dün, 11:27
» Yorumlar: 0
» Okunma: 2
instagram takipçi
Forum: Kadın Modası
Son Yorum: deniz
Dün, 10:11
» Yorumlar: 0
» Okunma: 2
Dengeli besleniyorum doya...
Forum: Sağlıklı Beslenme
Son Yorum: melekcan
15/09/2019, 17:15
» Yorumlar: 0
» Okunma: 14
Anne olmak istiyorum, nas...
Forum: Sağlıklı Beslenme
Son Yorum: melekcan
15/09/2019, 17:13
» Yorumlar: 0
» Okunma: 5

 
  Tesettür Giyim
Yazar: deniz - 7 saat önce - Forum: Kadın Modası - Yorum Yok

Bayanlar için en güzel abiye,takım,tesettür giyim üstüne en kaliteli ve en uygun fiyatlı giyseler son moda olarak satışa sunulmaya devam etmektedir. Modelleri görmek isterseniz linkten ilgili adrese girebilirsiniz. 
Tek yapmanız gereken @ucuztrendcom u takip etmek.Size özel ürünler sürekli eklenmektedir. Her renk ve modelde ürünlerimiz mevcuttur. 

Site Adresi: https://www.instagram.com/ucuztrendcom


  Yazın tadını çıkarırken güneş çarpmalarına dikkat!
Yazar: melekcan - Dün, 22:40 - Forum: Sağlıklı Beslenme - Yorum Yok

Günden güne artan hava sıcaklıkları güneş çarpmalarına davetiye çıkarıyor. Yaygın görülen ve çoğu zaman pek de ciddiye alınmayan güneş çarpmaları, önemli ve hatta kalıcı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Vücudumuz, metabolik dengeyi koruyabilmek için artan vücut sıcaklığını çeşitli mekanizmalarla düzenliyor. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalındığında ise terleyerek veya deri yüzeyindeki kanlanmayı arttırarak vücut sıcaklığını düşürmeye çalışıyor. Aşırı sıcağa maruz kalma sonucu bu mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak vücut ısısının düşürülememesi durumunda güneş çarpması denilen tablo ortaya çıkıyor. Bu durumda da vücut normal sıcaklığına düşürülemediği için, organlar hasar görebiliyor.

Kimler risk altında?
Bebekler, 4 yaş altı çocuklar, 65 yaş üzeri yaşlılar, hamileler, güneş ışınlarına maruz kalarak çalışanlar, fazla kilolu bireyler ile yüksek tansiyon veya kalp-damar gibi kronik hastalığa sahip kişiler güneş çarpmalarına karşı risk altındadır.

Belirtileri nelerdir?
• En önemli belirtisi vücut sıcaklığının 40 °C'yi aşmasıdır.

• Diğer belirtileri ise,

• Mide bulantısı veya kusma

• Baş ağrısı, baş dönmesi

• Kan basıncı ve nabızda artış, hızlı soluk alıp verme

• Kas krampları

• Yorgunluk ve halsizlik

• Zihinsel değişiklik veya davranış değişiklikleri, örneğin konuşma bozukluğu

• Bilinç kaybı ve bayılma

Güneşe maruz kaldıktan sonra bu şikayetlerden herhangi birini yaşıyorsanız en kısa sürede hekime başvurmalısınız.

Güneş çarpmalarından korunmak için nelere dikkat etmeli?
• Sıvı tüketiminizi arttırın! Su içmek için susamayı beklemeyin.

• Güneş ışınlarının yoğun ve dik olduğu 10:00-16:00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının.

• Güneşe çıkmadan önce, güneş koruyucu krem sürmeyi ihmal etmeyin ve yanınıza mutlaka geniş şapka ve su alın.

• Açık renkli, hafif giysileri tercih edin.

• Sıvı kaybına sebep olabileceği için aşırı kafein tüketiminden kaçının.

Nasıl Beslenmeli?
• Sıcak havalarda vücudun sıvı kaybı da fazladır. Terlemeyle birlikte, tuz ve mineral kayıpları da oluşur. Günde mutlaka en az 2-2,5 litre sıvı tüketilmeli, mineral kayıplarını önlemek için süt, ayran, cacık, komposto, meyve suları ve maden suyu ile sıvı ve mineral alımı desteklenmelidir.

• Aşırı miktarda çay ve kahve tüketimi vücut sıvı kaybına neden olabilir. Su tüketiminize içtiğiniz çay ve kahve miktarı kadar su ekleyerek kayıpları önleyebilirsiniz.

• Sıcak havalarda yorgunluk ve halsizliği önleyebilmek için ana öğünlerde kolay sindirilebilen yiyecekleri daha küçük porsiyonlarda tercih edebilir ve ara öğünlerle enerji alımınızı destekleyebilirsiniz.

• Sıcak havalarda iştahsızlık yaşıyorsanız, salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri, cacık, yoğurt, kavun karpuz ve diğer taze meyveler gibi su içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri tercih etmek yeterli enerji ve sıvı alımınıza yardımcı olabilir.


  Dünya’da ve ülkemizde bir toplum sağlığı sorunu: Hepatit
Yazar: melekcan - Dün, 22:38 - Forum: Sağlıklı Beslenme - Yorum Yok

Her yıl dünya genelinde 1.45 milyon insan hepatit nedeniyle hayatını kaybediyor. Yaklaşık 400 milyon kişinin ise hepatitle yaşadığı ve bunların %95’inin hepatit taşıyıcısı olduğunu bilmediği tahmin ediliyor. Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 200 bin kişinin Hepatit B tanısı aldığı, toplam 3 milyon kişinin ise hepatit taşıyıcısı olduğu bildiriliyor. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği, 28 Temmuzu “Dünya Hepatit Günü” olarak belirleyerek toplumu hepatit konusunda bilinçlendirmeyi hedeflemiştir.

Hepatit bu kadar yaygın olmasına rağmen gerçekte ne olduğunu, nasıl bulaştığını ve korunmak için neler yapılması gerektiğini biliyor muyuz?

Hepatit nedir ve bulaşıcı mıdır? Nasıl bulaşır?
Hepatit, A-B-C-D ve E olarak tanımlanan 5 hepatit virüsü ile çeşitli ilaçlar, uzun süreli alkol kullanımı veya çeşitli zararlı kimyasal maddelere maruz kalma sonucunda ortaya çıkabilen ve basitçe karaciğer iltihaplanması olarak tanımlanan bir hastalıktır.

Viral nedenlerle olan hepatitler bulaşıcıdır. Hepatit A ve E, güvenli ve hijyenik olmayan su ve besinler ile bulaşabilirken, Hepatit B, C, D kan ve vücut sıvılarıyla bulaşmaktadır. Hepatit bazı kişilerde, siroz ve karaciğer yetmezliğine veya kansere neden olabilir ancak gerekli önlemleri alarak hepatitten korunmak mümkündür.

Kimler risk altında?
Çevre ve sağlık koşullarının kötü olduğu ortamlarda yaşayan kişiler, yetersiz beslenenler özellikle risk altındadır ancak her birey özellikle viral hepatitlere yakalanma ve hastalığı diğer kişilere bulaştırma riskine sahiptir.

Belirtileri nelerdir?
Hastalığın ilk belirtileri bulantı kusma, ateş ve halsizliktir. Bu belirtiler herhangi başka bir enfeksiyon durumunda da görülebilir. Hepatit gelişmişse bu belirtilere ek olarak birkaç hafta sonra karaciğerde büyüme ya da sarılık oluşabilir ancak hepatit hiçbir belirti göstermeden de ortaya çıkabilir. Özellikle 3 yaş altındaki çocuklarda belirtiler çok hafiftir ya da yoktur.

Nasıl tedavi edilir?
Uygulanacak tedavi hepatitin tipine, hastalığın süresine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin akut hepatit tedavisi daha kısa sürelidir ve istirahat tedavinin önemli bir bölümünü oluşturur. Kronik hepatitin tedavisi ise uzun sürelidir ve istirahate ek olarak uzun süreli ilaç tedavisi de uygulanır. Beslenme ve egzersizin hepatit tedavisindeki yeri önemlidir.

Nasıl korunabiliriz?

Aşı hepatitten korunmada en etkili yöntem
Hepatit A ve B virüsü için aşı geliştirilmiştir. Hepatit A aşısı T.C Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak 18. Ve 24.aylarda uygulanmaktadır. Hepatit A aşısı, genellikle hastalığın yaygın olduğu bölgelere seyahat etmeden en az 1 ay önce de uygulanmaktadır. Hepatit B aşısı ise T.C Sağlık Bakanlığı tarafından 1998 yılı itibariyle yeni doğanların aşı takvimine eklenmiş ve zorunlu hale gelmiştir. Böylelikle yeni doğanlar doğduktan sonra hemen, 1. Ay ve 6.ayda toplam 3 doz Hepatit B aşısı olmaktadır. Hepatit B aşısının 3 dozunu tamamlayanların, hastalıktan 20 yıla kadar ve %90 oranında korunabildiği bildirilmektedir. Hepatit B taşıyan veya hasta olan annelerin doğumundan sonra bebeklerine yapılan hepatit B aşısı bu programdan farklı olarak 4 doz yapılmaktadır.

Kişisel hijyene dikkat
Hijyenik olmayan koşullar, hepatitin bulaşmasına zemin hazırlayabilir. Hijyen denilince akla ilk olarak el hijyeni ve “el yıkama” gelir. Elleri uygun ve doğru şekilde yıkamak hepatitten korunmada anahtar rol oynayabilir. El yıkamak kadar, el yıkamayı ihmal etmememiz gereken koşulların farkında olmamız da önemlidir. Eller pişmemiş- çiğ besinlere (özellikle et, balık, tavuk, yumurta vb.) dokunduktan sonra, yemek hazırlamadan ve yemeden önce ve sonra, tuvaleti her kullandıktan sonra, toplu taşıma araçları, ortak telefon kullanımından sonra, para alışverişinden sonra mutlaka yıkanmalıdır.

Besin güvenliğine dikkat
Hepatit virüsleri besinler aracılığı ile bulaşabilir. Bu nedenle besin güvenliği de en az el hijyeni kadar önemlidir. Kabuklu deniz ürünleri, uygun koşullarda hazırlanmamış pastacılık ürünleri, iyi yıkanmamış çiğ sebzeler ve bunlardan hazırlanan salatalar, pastörize edilmemiş çiğ süt ve süt ürünleri ile pastörize edilmemiş meyve suları hepatit bulaşına neden olabilir. Besin güvenliğini sağlamak için; kişisel hijyene ve tüketilen besinler ile besin hazırlama ve pişirmede kullanılan alan, araç ve gereçlerin hijyenine mutlaka dikkat etmelisiniz. Besinlerinizi güvendiğiniz yerlerden satın alın. Pastörize veya UHT süt ve pastörize sütle yapılmış süt ürünlerini tercih edin; yumurta satın alırken çatlak , kirli ya da kırık olmayanları tercih etmeye özen gösterin; sebze ve meyveleri akan su altında iyice yıkayın ve çiğ etin hazırlandığı doğrama tahtasını iyice yıkamadan çiğ sebzeleri hazırlamak için kullanmayın.

Hepatitten korunmak için beslenmede nelere dikkat edilmeli?
Güçlü bir bağışıklık sistemi, genel olarak enfeksiyon hastalıklarından korunmak için oldukça önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için, yeterli ve dengeli beslenerek besin çeşitliliğine önem vermeli, yeterli su ve sıvı tükettiğinizden emin olmalı ve fiziksel aktiviteyi yaşam tarzı haline getirmelisiniz.


  Adana Teknik Oto Ekspertiz
Yazar: osman75 - Dün, 20:15 - Forum: Kadın Modası - Yorum Yok

İl dışındaki birçok müşterimizin, Adana `ya gelmeden istedikleri herhangi bir aracın Oto Ekpertiz Raporu isteğe bağlı olarak Noter onaylı olarak rapor halinde gönderilmektedir. • Hiçbir galerici ile ortak bir çalışmamızın olmadığını, sadece işimizi gerekliliğini yerine getireceğimizi, • Mobil araçlar ile bulunduğunuz noktadan Oto Ekpertiz Raporu verebileceğimizi, • Aracınızın her türlü aksamı ile ilgili, bütün testleri yapabileceğimizi, • 7/24 esasına göre çalıştığımızı ve Pazar günleri de açık olduğumuzu, • Km kontrolünün de ayrıntılı testler sonucunda  rapor olarak 2.el araç sahibine beyan edileceğini, • Tarafımızdan erilen Oto Ekpertiz Raporlarının 24 saat geçerli olduğunu, • Asla yalan veya 2.el aracın ayıplı tarafını gizlemeyeceğimizi ve Noter aracılığı ile de belgelendirebileceğimizi bilmenizi  isteriz.

http://www.adanateknikotoekspertiz.com


  Avrasya Kurumsal Catering
Yazar: osman75 - Dün, 17:10 - Forum: Kadın Modası - Yorum Yok

Sürekli gelişen dünya düzeni ile firmaların yemek çözümleri farklılıklar göstermektedir. Catering firmaları, Avrasya Catering şirketi tüm bu işleri Bahçelievler'de kendi fabrikasında doğayen ustaları eşliğinde bir çok tabldot yemek firmasından farklı leziz yemekler üretmektedir. Yemek firmaları denince İstabul'da ilk akla gelen butik catering firması Avrasya'dır. Oldukça saygın referanslara sahip olan Avrasya Catering tabldot yemek sektöründe öncü hızlı ve gıda güvenliği ile ilgili tüm önlemleri almış lider bir yemek şirketidir.
 
 Tabldot yemek kelimesinin tam karşılığı seçmesiz menü yani her gün sizin için hazırlanan özel yemek üretimini işletme mutfağınıza kadar eksiksiz thermeline taşıma sistemine sahip araçları ile taşımaktadır. Catering yemek ve tabldot yemek hizmetleri arasındaki farkı sürekli güncel tutan Avrasya gıda hizmetleri bir çok yemek şirketinden iyi işler çıkarmanın haklı gurunu yaşamaktadır.
 
 Güçlü finansman yapısı ve geniş servis ağı ile İstanbul yemek firmaları arasında oldukça güçlü bir yapıya sahiptir.


  İnstagram takipçi satın al - Sosyal Merlin
Yazar: osman75 - Dün, 14:57 - Forum: Kadın Modası - Yorum Yok

Bir çok instagram kullanıcısı gibi sizde hemen hesabınızı instagram takipçi satın al hizmetlerimizden faydalarak kolay ve hızlı bir şekilde popüler yapabilirsiniz. Sitemizde bulunan takipçi satın al hizmetleri sürekli olarak güncellenip kampanyalı bir şekilde satışa sunulmaktadır. Gerçek takipçi ve türk takipçi seçeneklerimizle instagram takipçi kitlenizi kendiniz seçebilirsiniz. Hemen sizde instagram hesabınızı fenomen olarak kullanmak için sosyal merlin sitemizden size en uygun paketi seçin ve 3 dakikada binlerce takipçiye sahip olun. Sosyal medyanın en çok kullanılan platformu olan instagramda paylaşımlarınızın keşfete düşmesini istiyorsanız işe instagram takipçi satın al ile başlayabilirsiniz. Yeni takipçileriniz sayesinde hesabınız instagramdaki popüler hesaplar arasına girecek ve daha çok takipçi kazanacaksınız. Üstelik hiçbir işlem için şifrenizi vermenize gerek yoktur. Sadece kullanıcı adınızı vererek takipçi satın alabilirsiniz. İnstagram takipçide doğru adres için hemen sosyal merlin sitemizi ziyaret edin.


  Excel Depo
Yazar: deniz - Dün, 11:27 - Forum: Kadın Modası - Yorum Yok

Excel sitemizde aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı bu siteden indirerek işleriniz yapabilirsiniz.Binlerce excel arşivi tek sitede sizlere hizmet vermeye devam ediyor.

Örnek excel dosyaları:
İŞGÜNÜ Hesaplama
Puantaj Takip
İK Dashboard Örneği
Hızlı Filtreleme
İcra Takip Programı
Yıllık İzin Kayıt Örneği

excel download

excel gezginler

excel kullan

excel eğitim

excel giriş

excel öğrenme

excel formülleri

[Resim: dev2019.png]


Site Adresi: https://www.exceldepo.com


  instagram takipçi
Yazar: deniz - Dün, 10:11 - Forum: Kadın Modası - Yorum Yok

Bir çok instagram kullanıcısı gibi sizde hemen hesabınızı instagram takipçi satın al hizmetlerimizden faydalarak kolay ve hızlı bir şekilde popüler yapabilirsiniz. Sitemizde bulunan takipçi satın al hizmetleri sürekli olarak güncellenip kampanyalı bir şekilde satışa sunulmaktadır. Gerçek takipçi ve türk takipçi seçeneklerimizle instagram takipçi kitlenizi kendiniz seçebilirsiniz. 

Hemen sizde instagram hesabınızı fenomen olarak kullanmak için sosyal merlin sitemizden size en uygun paketi seçin ve 3 dakikada binlerce takipçiye sahip olun. Sosyal medyanın en çok kullanılan platformu olan instagramda paylaşımlarınızın keşfete düşmesini istiyorsanız işe instagram takipçi satın al ile başlayabilirsiniz. 

Yeni takipçileriniz sayesinde hesabınız instagramdaki popüler hesaplar arasına girecek ve daha çok takipçi kazanacaksınız. Üstelik hiçbir işlem için şifrenizi vermenize gerek yoktur. Sadece kullanıcı adınızı vererek takipçi satın alabilirsiniz. İnstagram takipçide doğru adres için hemen sosyal merlin sitemizi ziyaret edin.

Site adresi: https://sosyalmerlin.com


  Dengeli besleniyorum doya doya emziriyorum
Yazar: melekcan - 15/09/2019, 17:15 - Forum: Sağlıklı Beslenme - Yorum Yok

Aylar süren sabırlı bekleyişin sonunda bebeğinizi kucağınıza aldınız. Arada kurulan ve sözcüklerin yetersiz kaldığı o kuvvetli bağın oluşmasıyla artık “anne” oldunuz. Şimdi, bebeğinizin size en çok ihtiyacı olan zamana, emzirme yolculuğunuza başlıyorsunuz.

Hamilelik sonrası emzirme döneminde, düzenli, yeterli ve dengeli öğünler ile çeşitli beslenerek, bebeğinizin hem bedensel hem de zihinsel gelişimine destek olabilirsiniz. Aksi takdirde, kendinizi halsiz hissedebilir, bazı vitamin-mineral eksiklikleri ile karşılaşabilir, hatta sütünüzde azalma yaşayabilirsiniz.
Doğumdan hemen sonra beslemeye başlayın.

Bebeğinizin ilk aşısı sayılan süt, KOLOSTRUM’dur. Doğum sonrasındaki ilk birkaç günde salgılanır. Bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini karşılar. Bu nedenle doğumdan sonraki ilk yarım-bir saat arasında hemen bebeğinizi emzirmeye başlayınız.

Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü veriniz.

Anne sütünün bebeğinize faydaları?
• Bebeğinizin bedensel, zihinsel ve psikolojik olarak sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı koruyucudur.

• Bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı ve güven duygusunu geliştirir.

• Bebeğinizin ileriki yaşlarda şişman olma riskini azaltmaya yardımcıdır.

• Doğal bir sakinleştiricidir. Anne sütü alan bebekler daha sakin olur ve daha az ağlar.

• Emzirme ile bebeğinizde alerji görülme riski azalır.

• Kemik, kas ve zeka gelişiminde önemli olan tüm besin ögelerini içerir.

Anne sütünün anneye faydaları?
• İlk olarak size “anne” olduğunuzu hissettirir.

• Doğumdan sonra daha kolay toparlanmanızı ve doğum kilolarınızı daha çabuk vermenizi sağlar.

• Anne sütü ucuzdur, herhangi bir mekan veya ön hazırlık işlemi gerektirmeksizin bebeğinizi besleyebilmenizi sağlar.

• Emziren annelerin meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskleri daha düşüktür.

Emzirirken nasıl beslenmeli?
Yeni doğum yapmış olan anneler, bir yandan sütü artırmak için büyüklerimizin gösterdikleri yöntemler, bir yanda arkadaş önerileri arasında çaresizce önüne konan her besini yemeye başlar. Oysa her besinden yeterli ve dengeli miktarlarda tükettiğinizde, besin çeşitliliğine önem verdiğinizde hem kilonuzu yönetebilir, hem de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirebilirsiniz. İşte size yol gösterecek önerilerimiz;

• Gün içinde et, süt, yumurta gibi proteinleri, ekmek, bulgur gibi karbonhidratları, ceviz, fındık gibi yağlı tohumları ve sebze-meyveleri yeterli miktarda almaya ve çeşitli beslenmeye özen gösteriniz.

• Sütünüzü artırmanın en kolay yolu bol sıvı içmektir. Süt, ayran, çorba, komposto, cacık ve en önemlisi de su tüketiminizi artırmaya çalışın.

• D vitamini bebeğinizin kas ve kemiklerinin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle her gün bebeğiniz ile birlikte gün ışığına çıkınız.

• Doğum kilolarını vermek için çok düşük kalorili diyetler gibi süt salgılamanızı ve sağlığınızı tehdit edecek yöntemler denemeyin. Yeterli bir emzirme ile aldığınız kiloları daha çabuk verebildiğinizi göreceksiniz.

• Ara öğünlerde süt kalitesini artıracak taze/kuru meyveler, yoğurt, kuru yemişler, tam tahıllı sandviçler iyi alternatiflerdir.

Fiziksel aktiviteyi unutmayın

Gün içerisinde bebeğinizle birlikte yapacağınız yürüyüşlerin pek çok yararı vardır. Doğum sonrası toparlanmanızı, kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlamanızın yanı sıra, psikolojik olarak da sizi mutlu edecektir.


  Anne olmak istiyorum, nasıl beslenmeliyim?
Yazar: melekcan - 15/09/2019, 17:13 - Forum: Sağlıklı Beslenme - Yorum Yok

Anne olmayı ve dünyaya bir çocuk getirmeyi planlıyorsunuz. Hatta dünyaya gelecek minik yavrunuz için sağlıklı, mutlu ve başarı dolu bir gelecek hayal etmeye başladınız bile. Bir yandan da “Bebeğim için beslenmeme dikkat etmem lazım, ne yapacağım?” “Bebeğim karnımda yeterince beslenecek mi?” gibi endişeler de aklınızı kurcalamaya başladı. İçiniz içinizi yemesin, işte size yol gösterecek en temel öneriler!

Gebelik, hayatınızın çok özel bir dönemidir. Fizyolojik ve hormonal değişimler sizi bambaşka bir serüvenin içine sürükler. Gebelik süresince beslenme yalnızca annenin değil bebeğin sağlığı ile de doğrudan ilişkili olduğundan yeterli ve dengeli beslenme, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Anne olma planlarınızı doktorunuzla paylaştınız ve her şey yolunda.
Peki vücut ağırlığınız normal aralıklarda mı?
Sağlıklı bir gebelik için yaş ve cinsiyete göre ideal vücut ağırlığında olmak oldukça önemli. Diyetisyeninize başvurarak, ideal vücut ağırlığınızı öğrenebilir ve gebelik öncesinde beslenmenizi buna uygun olarak düzenleyebilirsiniz. İdealin altında veya üstündeki vücut ağırlığı gebe kalma konusunda sorunlara neden olabilir.

Vitamin – mineral destekleri: Folik asit ve Demir hangi durumlarda gerekli?
Hekimler, kendilerine başvuran ve gebe kalmayı planlayan anne adaylarına gebelikten 3 ay önce ve gebeliğin ilk 3 ayı süresince folik asit kullanmaları gerektiğini anlatmaktadır. Folik asit, anne karnında fetüsün sinir sisteminin optimal gelişimi için elzemdir.

Gebelik öncesi demir eksikliği söz konusu ise mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi halde anne karnında gelişme geriliği, annede de çarpıntı, yorgunluk, doğum sonrası kansızlık ortaya çıkabilir. Gebe kaldıktan sonra ise gebelere demir destek programı kapsamında ise gebeliğin 4. ayının başından (ikinci trimestır) itibaren gebelik süresince 6ay ve doğum sonrası 3ay olmak üzere toplam dokuz ay süreyle, elementer demir ihtiva eden uygun demir preparatı kullanılarak yapılmaktadır ancak bu genel bir yaklaşım olmakla birlikte bireyden bireye ve gebeden gebeye farklılıklar gösterebilir. Bunun kararını izleminizi yapacak olan, konusunda uzman hekiminiz verecektir.

Nasıl beslenmeliyim?
• İdeal vücut ağırlığında iseniz günlük gereksinim duyduğunuz enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarını 4 temel besin grubundan sağlayacak şekilde yeterli ve dengeli beslenmelisiniz.

• Her öğünde tam tahıllı ekmek, makarna, pilav gibi tahıllara yer verin.

• Yeterli miktarda protein alımı için et, yumurta, tavuk, hindi, balık ve kuru baklagilleri, haftanın belirli gün ve öğünlerine yayarak tüketin.

• Günde 5 porsiyon ve farklı renklerde çiğ sebze ve meyve tüketin, posa, A ve C vitamini alımınıza katkı sağlayın.

• Haftada iki kez, güvenilir yerlerden satın aldığınız somon, uskumru, istavrit ve hamsi gibi yağlı balıklara beslenmenizde mutlaka yer verin. Omega-3 yağ asitleri, gebelik sürecinde, anne karnında beyin gelişiminde de önemli rol oynayacaktır.

• Az tuzlu peynir, süt, yoğurt, kefir gibi süt ve süt ürünlerinden, günde 2-3 porsiyon tüketin.

• Tuz tüketiminize dikkat edin.. Aşırı tuz içeren besinleri (peynir, salamuralar, salça, turşu, tuzla işlem görmüş kuruyemişler vb) tüketimini sınırlayın.

• Yazın güneş ışınlarının çok dik olmadığı saatlerde ve kışın 20-30 dakika güneşlenin ve gerekli D vitamini yapımını sağlayın.

• Günde, mutlaka en az 6-8 bardak, 2-2.5 litre kadar su tüketmeyi ihmal etmeyin.

• Fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin, orta tempolu yürüyüşleri alışkanlık ederek gebelik süresince de devam edin, çok ağır egzersizlerden kaçının.

• Besin zehirlenmelerine karşı, açıkta satılan veya güvenilir olmayan herhangi bir besin ve içeceği tüketmeyin.

• Çok aşırı miktarda kafein alımından kaçının. Çay ve kahve tüketimini çok abartmayın.


mersin bayan escort mersin escort bayan